Choď na obsah Choď na menu
 


Predstavte si si situáciu že ste na túre, a nechtiac zablúdite. Proste sa starnete strateným turistom. Ako určiť smer, ktorým sa vydám a ako prežiť čo najdlhšie v tomto extrémnom prostredí? /o metódach ako prežiť, budem písať nabudúce/. Ak máte so sebou kompas a mapu, vaše šance na záchranu sú maximalizované. Ja však so sebou nemám kompas, takže ako na to?

Metód ako určiť smer je veľa a neustále človek objavuje nové. Tak aspoň zopár uvediem: 

Jednou z nich je určenie smeru za pomoci hviezd /polárky/. Nočná obloha však neskúsenému človeku ktorý nevie nájsť ani súhvezdie medvedice nedá nič zadarmo. Nájsť polárku nie je tak jednoduché ako sa može zdať a treba poznať 2 súhvezdia ktoré okolo nej v priebehu noci obiehajú /Veľký voz a Malý voz/. Je to jediná hviezda, ktorá v noci po oblohe neputuje, a vôbec nie je najjasnejšia ako si mnhí myslia. Po jej nájdení spustite kolmo nadol pomyselnú čiaru, práve tá ukazuje smer sever.

Obrázok

Orion - kto by nepoznal súhvezdie orion? Jeho prostredné tri hviezdy, sú od seba pravidelne vzdialené v jednej priamke. Keď sú tieto hviezdy vodorovne, dívate sa na východ. Keď sú hviezdy orionu zvislo, pozeráte smerom na západ.

Obrázok Slnko a tiene - Slnko vždy vychádza na východe a zapadá na západe. Na severnej pologuli, je slnko na pravé poludnie viac na juhu. Predmety vtedy vrhajú najkratší tieň, a pohybujú sa v smere hodinových ručičiek. Na južnej pologuli na pravé poludnie slnko ukazuje smer na sever, tiene sa pohybujú proti smeru hodinových ručičiek. S praxou možete slnko využit na určenie smeru i času. Zapichnite palicu do zeme, tá bude vrhať tieň, označte koniec tieňa /to je západný bod/. Počkajte 15 minút, a označte opäť koniec tieňa /východný bod/. Vzniknú vám 2 body, ktoré keď spojíte vznikne úsečka ktorá ukazuje západ a východ. Podľa hodín sa dá smer určiť jednoducho. Namierte malú hodinovú ručičku na slnko /napr. je 16.00/ a medzi ňou a 12.00 je smer na juh /to znamená že smer na juh je 14.00/. Táto metóda je priamoúmerne presnejšia čím ďalej ste od rovníku, a platí len na severnej pologuli.

Obrázok Mesiac - Keď mesiac vychádza pred západom slnka, jeho osvetlená strana bude na západe. Keď vychádza po polnoci jeho osvetlená strana bude na východe /platí to len keď nie je spln, pretože vtedy sa logicky osvetlená strana nedá určiť/. Zapamätajte si, že vždy putuje po rovnakej dráhe ako slnko.

Improvizovaný kompas - Vyhĺbte jamku, a nalejte do nej vodu. Na hladinu položíme drievko alebo list. Ďalej potrebujete ihlu, kovovy drôt, alebo zicherku. Proste niečo kovové a rovné. Zmagnetizujeme ju šúchaním o hodváb, magnet, alebo o vlasy /vždy však iba v jednom smere/. Ihla musí byť izolovaná, takže ju držte v papieriku alebo v kúsku trávy. Takto zmagnetizovanú ju položime na list, ktorý máme pripravený na hladine vody. Ihla sa nám natočí v smere sever-juh. Tento kompas slúži len na určenie spojnice medzi severom a juhom. Východ a západ je nutné ďalej odvodiť. 

Iné spôsoby - stará múdrosť hovorí, že určiť sa dá smer aj za pomoci machu a lišajníkov. Ale je to veľmi ťažké pretože niektoré stromy nimi obrastajú celé. Ďalej sa dá určiť smer za pomoci vetra, keď vieme akým smerom vietor v danej oblasti fúka. Nájdite mravenisko, na severe je chránené stromom, alebo koreňom, na južnej má miernejší sklon. Nájdite spadnuté stromy alebo pníky a všímajte si letokruhy. Na mieste kde sú čiary letokruhy sú na severnej strane hustejšie. Sneh sa na kopcoch drží dlhšie na severných stráňach. Ak nenájdete sneh prejdite sa po kopci, všímajte si zeminu. Vlhkejšia stráň je sever. Kôra briez a borovíc je na severnej strane hrubšia a tmavšia.