Choď na obsah Choď na menu
 


TOP 3O

Diela vytvorené prírodou, ktoré sa oplatí vidieť...

 

 

MOUNT EVERESTObrázok

 Po nepálsky Sagarmáthá, po čínsky Čumulungmafeng. Najvyšší vrch sveta - 8 848 mnm. Leží v pohorí Himaláje na hranici Číny a Nepálu.

 

NIAGARA FALLS

Obrázok

Najmohutnejšie vodopády severnej ameriky. Nachádzajú sa na rieke Niagara pri mestečku Niagara Falls. Majú tri časti: Horseshoe falls, American falls a Bridal Veil falls.

 

EVERGLADES

Obrázok

Národný park sa nachádza na území Floridy. Je tvorený močiarmy a bažinami. Maximálna nadmorská výška v parku je 2.4 m. Má špecifické prostredie v ktorom žije množstvo aligátorov.

 

ANTARCTICA

Obrázok

 

Antarktída je najjužnejší kontinent, pokrytý ľadom. Najnižšia nameraná teplota bola -89.2 stupňa celzia. Na niektorých miestach je ľad hrubý cca 4km. Antarktída tvorí 90 percent všetkého ľadu na Zemi.

 

ULURU

Obrázok

 

 Najväčší samostatne stojaci monolit na Zemi. Nachádza sa v stredozemí Austrálie v národnom parku Kata Tjuta.

 

CARLSBAD CAVERNS

Obrázok

 

Jaskyne. Nachádzajú sa na juhu Nového mexika v USA. Jedná sa o najväčsí svetový podzemný labirynt starý 250 milónov rokov. Za súmraku sa odohráva nádherné divadlo - z útrob vyletí do vzduchu viac než 500 tisíc netopierov, mieriacich loviť k jazeru.

 

BORA BORA ISLAND

Obrázok

 

Ostrov nachádzajúci sa vo Francúzskej polynézii. Znamená tiež ´´prvoredený ostrov´´. Nachádza sa tu jedna z najkrajších lagún sveta s nádhernou tyrkysovou vodou. Oblkolpujú ju koralové ostrovy. Bora Bora je tiež nazývaná ´´perlou Polynézie´´

 

FJORDS

Obrázok

 

Sú to desiatky kilometrov dlhé morské zálivy v Nórsku. Je to pozostatok činnosti ľadovca ešte z ľadovej doby. Najdlhší z nich /Sognefjord/ meria 203 km. Voda v zálive dosahuje značných hĺbok /viac než 1300m/.

 

AMAZONIA FOREST

Obrázok

 

Amazonský prales alebo aj ´´pľúca Zeme´´ má viac než 6.7 milióna km štvorcových. Je pravdepodobné, že sa tam nachádzajú najväčšie zásobiská zlata na Zemi. Ťažbou nerastného bohatstva, môže v budúcnosti dojsť k ekologickej katastrofe.

 

SAHARA

Obrázok

 

Piesočná púšť na severe afriky má rozlohu takmer 10 miliónov km štvorcových. Život na Sahare je len otázkou hľadania vody. Je dobre viditeľná z vesmíru. Má zhruba tvar lichobežníku. Rozkladá sa na území 10-tich štátov.

 

VICTORIA FALLS

Obrázok

 

Viktoriine vodopády sú jedny z najväčších vodopádov sveta. Nachádzajú sa na rieke Zambezi na hraniciach Zimbabwe a Zambie. Ich šírka je 1800m. Ich prietok sa v priebeu roka mení vo veľkej miere.

 

POLAR LIGHTS

Obrázok

 

Polárna žiara je nádherný úkaz, ktorý jednoducho treba vidieť. Je to možné napríklad na Aljaške. Žiara može nadobudnúť akúkoľvek farbu.

 

PERITO MORENO GLACIER

Obrázok

 

Ľadovec nachádzajúci sa na území Argentíny, konkrétne v časti Patagónia. V lete sa rozpúšťa v zime naberá na objeme.

 

KIMBERLEY

Obrázok

 

Národný park v Austrálii, známy svojou typickou faunou, flórou, teplotami a aj keď občasným zato však silným dažďom.

 

YELLOWSTONE PARK

Obrázok

 

Najstarší národný park na svete založený v marci roku 1872. Nachádza sa v USA /Wyoming, Montana, Idaho/. Je známy svojimi gejzírmi, je domovom množstva medveďov grizly. OSN ho vyhlásila za svetové dedičstvo.

 

HALONG BAY

Obrázok

 

Zátoka v Tonkinskom zálive vo Vietname. Veľmi vyhľadávané stredisko, najmä vďaka vápencovým skalám, ktoré vystupujú z mora.

 

MATTERHORN

Obrázok

 

Neoficiálne najkrajší vrch sveta, ktorý zvíťazil v inetnetovom hodnotení. Matterhorn sa nachádza vo Švajčiarsku a má výšku 4 478mnm. Výstup naň je je náročný. Zo štvortisícoviek bol pokorený medzi poslednými.

 

GRAND CANYON

Obrázok

 

Najväčšia a najznámejšia svetová úžina. Je tvorená riekou Colorado. Má dĺžku 347km, šírka dosahuje na niektorých miestach 29km. Maximálna hĺbka je 1800m.

 

BANAUE

Obrázok

 

Ryžové terasy na Filipínach. Sú staré viac než 2000 rokov. Často sú označované ako ôsmy div sveta.

 

KILAUEA

Obrázok

 

 Činná sopka na Havaji. Je to taktiež jeden z najaktívnejších a nanjavštevovanejších vulkánov sveta. Je to mladá sopka - nemá ešte ani 1000 rokov.

 

SALTO ÁNGEL

Obrázok

 

Najvyšší vodopád sveta. 15-krát vyšší než niagarské vodopády. Nachádza sa vo Venezuele. Tamojšia vláda udáva jeho výšku na 1002m

 

WULINGYUAN ROCKY PEAKS

Obrázok

 

Prírodný park v Číne tvorí množstvo vodopádov a roklín. Zaujímavou časťou sú útesy ktoré dosahujú výšku 800 m. Týchto vápencových útvarov sa tu nachádza viac než  3000.

 

TASMANIA

Obrázok

 

Štát a súčasne ostrov na juhovýchode Austrálie. Vyniká najmä neporušenou prírodou. Takmer polovicu územia tvoria národné parky. Tasmánia s aprezentuje ako prírodný štát.

 

SIBERIAN TAIGA

Obrázok

 

Sibírska tajga je pravá divočina nachádzajúca sa v Rusku. Skladá sa z ihličnatých lesov, položených na močaristej pôde. Smerom na sever prechádza do Tundry. Smerom na juh ju tvoria zmiešané lesy.

 

MASAI MARA and SERENGETI

Obrázok

 

Prírodná rezervácia na v Keni. Meno dostala po domorodcoch z kmeňa Masajov. Na severe sa spája s národným parkom Serengeti. Treba vidieť najmä obrovské migrujúce stáda africkej zveri a predátory ktoré ich prenasledujú.

 

17 AEOLIAN ISLANDS

Obrázok

 

Nazývajú sa tiež Liparské ostrovy. Je to skupina 17-tich ostrovov v Tyrrhenskom mori na sever od Sicílie. Ležia v aktívnom vulkanickom pásme medzi Etnou a Vezuvom.

 

GALAPAGOS

Obrázok

 

Galápágy sú ekvádorské súostrovie. Sú zaujímavé najmä zvieratami ktoré tu žijú, napríklad prehistoricky vyzerajúce jaštery, alebo obrovské korytnačky. Pôsobí tu aj team Carlesa Darwina, študujúci evolúciu.

 

CAPADOCCIA

Obrázok

 

Kapadócia sa nachádza vo východnej Anatólii v Turecku. Je to historické územie tvorené suchou a skalnatou krajinou. Má za sebou bohatú históriu v minulosti sa tu odohrávali tuhé boje Tureckých a Gréckych vojsk.

 

SALT FLAT

Obrázok

 

Soľná plošina v Bolívii je súčasťou púšte Atacama. Je to jedno z najsuchších miest na Zemi. Na niektorých miestach neprší celé desťročia. Ako väčšina púštnych oblastí sa vyznačuje teplotnými výkyvmi - cez deň teplota vystúpi aj na 50 C, v noci klesne na nulu.

 

GIANT CAUSEWAY

Obrázok

 

Nazýva sa tiež ´´cesta obra´´. Sú to lávové útvary. Je to nanjavštevovanejšia atrakcia Severného Írska. Ide o chodník ktorý podľa legendy postavil obor Finn McCool aby sa dostal do Škótska k svojej milovanej. Paradoxom je, že na druhej strane sa nachádzajú podobné útvary.