Choď na obsah Choď na menu
 


 

Nikdy neviete kde číhajú teroristi, či iní psychopati, ktorí chcú za pomoci rukojemníkov dosiahnuť svoje ciele. Čo ak sa ocitnete v koži rukojemníka? Ako sa správne chovať? Dovoľte mi, aby som Vám dal pár tipov, ako maximalizovať svoju šancu na záchranu, keď sa v tejto situácii ocitnete. Žijeme v nebezpečnej dobe, takže ani neviete kedy sa Vám čosi podobné zíde. Budem stručný a zhrniem to do niekoľkých základných bodov.

Obrázok

Prvá vec je snažiť sa hneď po únose ukľudniť, môže sa to zdať ako náročná úloha na začiatok, ale uvedomte si že väčšina incidentov so zadržanými rukojemníkmi trvá 4-5 hodín. Taktiež myslite na to, že polícia v dnešnej dobe zdokonalila svoje taktické a vyjednávacie schopnosti, na takú úroveň že 95 percent únosov končí bez akýchkoľvek zranení. Je nutné počítať s tým že budete zviazaní, budú vám previazané oči a zalepené ústa. Prvých 30 minút je kľúčových, pretože vy, polícia a aj únoscovia prežívajú veľký emociálny stres. Plňte bez váhania rozkazy, tých ktorý vás zadržiavajú. V prípade, keď
rukojemníci dodržiavali príkazy, bolo s nimi zaobchádzané slušne.

Informujte svojich únoscov o akomkoľvek zdravotnom probléme /lieky - ktoré potrebujete, potreba ísť na WC, napiť sa vody/. Väznitelia inklinujú k tomu, aby im nikto neochorel, či nezomrel /smrť rukojemníka by im situáciu skomplikovala/. Využívajte zmysly /sledujte okolie, načúvajte všetkému čo sa okolo vás deje, cíťte vôňu chilli omáčky, ktorú si únoscovia varia, ako je rozmiestnený nábytok v miestnosti, ak máte zakryté oči počúvajte hlasy, račkovanie páchateľov...atď / proste si všímajte všetko čo by mohlo byť polícii užitočné, v prípade že budete prepustený ako prvý. Snažte sa držať čo najďalej od okien, dverí a únoscov /pretože v prípade že by polícia zahájila ostreľovanie či nečakaný útok v snahe vás oslobodiť, sú tieto miesta najnebezpečnejšie/. V prípade, že do miestnosti vtrhne polícia, nesnažte sa im pomáhať zlikvidovať teroristov /napríklad tým, že sa budete pokúšať ovaliť zločinca stoličkou alebo vziať mu samopal/. Špeciálne jednotky sa riadia pravidlom:´´ Kto má zbraň, je terorista a treba ho zlikvidovať´´ Nehrajte sa na Bruca Willisa, ale radšej zostaňte ležať na zemi a nezdvíhajte hlavu, proste hrajte mŕtveho.

Obrázok

Pred únoscami sa vyvarujte rýchlych pohybov, pretože tie ich môžu vyprovokovať k útoku alebo streľbe. Komunikujte s nimi len v prípade, že ste vyzvaní, alebo v prípade nutnej potreby. Snažte sa hovoriť kľudným hlasom, a vyberajte slová, aby ste nepovedali niečo čím únoscov vyprovokujete. Takto došlo k väčšine zranení či úmrtí rukojemníkov, ktorí v panike povedali čo nemali a ohrozili seba i ostatných. Snažte sa odpočívať, uvoľnite sa strážte si kľud. Pokiaľ je vám dovolené sedieť, tak seďte, lebo to je najpohodlnejšia poloha zo všetkých. Buďte v strehu ale nie v strese, buďte trpezliví aj keď sa zdá že polícia nič nepodniká. Majte na pamäti, že Vaša bezpečnosť je pre nich prvoradá, a že robia všetko pre vašu záchranu. Nikdy im nič nenavrhujte, pretože by mohli váš nápad použiť, a keby nevyšiel vinili by vás a mohlo by to zle dopadnúť. Nechajte ich, nech rozmýšľajú oni. Nezabúdajte, že sú tiež pod obrovským tlakom. Nikdy únoscom nič neodmietajte /potraviny, nápoje, pohodlie, použitie WC...atď/, je to dôležitý faktor prenosu pozitívnych emócií, medz Vami a únoscami. Keď im polícia pošle jedlo, chcú aby ste ho vyskúšali /pre istotu či tam nie sú primiešané drogy alebo uspávacie prášky.../, ani to neodmietnite. Polícia by nič také nikdy neurobila, práve jedlo a nápoje, ktoré im polícia poskytne sú využívané ako prostriedky na získanie dôvery medzi vyjednávačmi a únoscami.

Obrázok

Nesnažte sa uniknúť pokiaľ si nie ste stopercentne istý, nepodarený útek môže spôsobiť pomstu na všetkých ostatných rukojemníkoch. Počítajte s tým že keď vás polícia vyslobodí, budú vám nasadené putá a budete predvedený k výsluchu ako jeden z podozrivých. Je to nutné, pretože často sa páchatelia chcú schovať medzi zadržiavanými, alebo majú medzi nimi svojich komplicov. Na záver s vami bude diskutovať policajný psychológ, aby vám to čo ste prežili pomohol zaradiť do správnej roviny alebo rámca. Neodmietajte túto pomoc, pretože každý, kto zažil únos alebo zadržiavanie, prežil určité negatívne emócie. A keď mu nie je poskytnutá odborná pomoc, možu sa u neho prejavovať následky, ktoré môžu mať dlhodobé alebo celoživotné trvanie.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Kontakt

(Adam, 18. 10. 2014 23:58)

Dobrý deň, chcel by som sa vás niečo opýtať, prośim napíšte mi na mail adam.cagala@centrum.sk
Ďakujem